images/news-pics/1399_nagykep.jpg
Wireless egérre váltottam
2025.03.30 - 13:24KODIAK

2025-öt írunk és én már 9 éve ugyanazt az egeret nyúzom. Ugyanazt a típust legalábbis. A ZOWIE ZA13 tökéletes megoldás nekem, de erről már írtam korábban itt az oldalon.

De attól mert én ugyanazt az egeret használom 9 éve, a perifériák innovációja nem állt meg. Sorra jönnek ki a megbízható wireless egerek, míg a ZOWIE hezitált lépni és kiadni a sajátját. Sok egeret teszteltem de sose vitt rá a lélek hogy váltsak. A Logitech Superlight 2-nél mondjuk majdnem elcsábultam, de végül csak nem győzött meg még az sem, hogy majdnem 10 ms-sel gyorsabb mint a saját egerem. Maradtam a jól megszokott formánál.  

Most azonban itt van a wireless ZOWIE ZA13-DW! És minden várakozásomat felülmúlta. Így még nehezebb lesz váltani ha szeretnék :) De nézzük sorban mit tud.



Ez egy szimmetrikus és viszonylag kicsi egér mindössze 65 grammot nyom. Nincs rajta több gomb mint ami az átlag egereken. Csak bal oldalt van kettő plusz, a mouse4 és mouse 5. A ZOWIE egereknek nincs drivere ami egyben áldás és átok is. Bár én még mindig jobban preferálom ezt a megoldást.

A legnagyobb előnye ennek, hogy nincs egy plusz szoftver aminek futnia kell a háttérben, így nem fog lefagyni se és nem eszi a gép erőforrásait. A hátrány pedig hogy, nincs egy felület ahol meg tudod nézni, hány százalékon van az aksi, mekkora a LOD (lift off distance) illetve nem tudod külön programozni a gombjait. Jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor hogyan lehet mégis polling ratet, meg dpit, meg LOD-ot váltani ha nincs szoftver? Az egér gombjainak a kombinációjával lehet ezt megoldani, ami nem a legkényelmesebb, de általában ezeket amúgy is csak egyszer kell belőni onnantól jobb nem hozzányúlni. Nem magyarázom el az összes kombót mert a manualban benne van. De pl ha az USB bedugásakor a mouse4-et nyomod akkor tudod a gyorsabb válaszidőt beállítani az egéren, és ezt jelezni is fogja az egér alján a dpi LED a kék színnel. Ha meg visszatennéd normál válaszidőre akkor a bedugáskor/bekapcsoláskor a mouse5-öt kell nyomni és ezt zöld fénnyel konstatálja az egér. Szóval ilyen mire kell gondolni amikor azt mondom, hogy nincs szoftver.



Sokáig szkeptikus voltam a vezeték nélküli egerekkel, de már évek óta vannak olyanok amik stabilan hozzák legalább ugyanazt a megbízhatóságot és gyorsaságot, ha nem jobbat mint a vezetékes egerek. A ZOWIE ZA13-DW többféleképp is kapcsolódhat a gépedhez. Vagy simán kábellel összekötöd és akkor töltődik is, vagy a megszokott dongle megoldással. De ami nekem nagyon tetszik az a dokkoló. Ugyanis ha a dokkolót használod akkor az egy vevőként is funkcionál, talán még jobb jelet közvetítve mint a dongle, de mindemellett rá lehet rakni az egeret tölteni, ha felállsz a géptől, vagy ha csak épp nem használod az egeret. Nekem néha még akkor is töltött amikor a gép ki volt kapcsolva amitől, hiperhatékony ez a megoldás. (igaz ez nem működött mindig, szóval megkérdezem még a ZOWIE-sokat hogy ez mitől függ)



Az aksija az egérnek elképesztő. Már hónapok óta nálam van de még csak egyszer volt olyan hogy lemerült volna, pedig nem szoktam mindig odafigyelni a töltésre. 80 órát bír egyben, ha 1000 Hzes polling ratre van állítva az egér. MIndemellett új, gyorsabb teflon talpakat kapott a ZA13-DW, és tartalékba is kapunk hozza egy gyorsabb (fehér) és egy lassabb (fekete) teflon szettet.

Igen a ZOWIE ZA13-DW akár 4000Hz-es polling ratet is tud, bár ezt én feleslegesnek tartom, az 1000Hz bőven elég lesz mindenkinek. DPI-t pedig 400-tól 3200-ig lehet rajta állítani. Én 1600-on használom.

Hamarosan tervezek egy nagy egér összehasonlító videót, és ott elválik, hogy lesz e nálam kihívója ennek az egérnek, de azt hiszem ha 9 évig jó volt nekem akkor maradni is fogok vele még kilencet. :)

Gyári adatok: https://zowie.benq.com/en-us/mouse/za13-dw.html